С деца на море
Най-после лятото дойде, съвсем близо е и годишната отпуска. Планирали сте старателно къде да отидете, сондирали сте мнения, сравнявали сте доводи за и против избраното място, а списъкът с нужните вещи е изпипан до най-малка подробност. И въпреки педантичната подготовка, ако отивате с деца на море, винаги може да се окажете неприятно изненадани от злополуки, изнервящи ситуации, богата палитра от всевъзможни дразнения, а непрестанното търчане в изпълнение на детските капризи да да разруши всичките ви представи за приятна лятна почивка. Е, още малко предварителна подготовка няма да е излишна. Но само в основни линии, с останалото ще се справите на място. Все пак малко импровизация, когато има пясък в ушите и сол в косите не е излишна.
Децата и водата
С малки изключения децата обожават водата. Дори в първите няколко дни да се плашат от вълните, след това толкова им с радват, че с учудваща смелост се бухват дори в най-големите. Веднъж усетили прохладата на водата, малките „моржчета” изобщо и не помислят да излязат. Ако зависи от тях, могат по цял ден да се плацикат на плиткото, да се пръскат или да изследват дъното с шнорхел. Колкото и да е приятно обаче, не трябва да се прекалява. За да изведете детето от морето, без от това да последват истерични сцени с много сълзи и викове, привлечете вниманието му с нещо интересно на плажа. Важно е то да почувства не че се разделя с едно приятно забавление, а че само е избрало друго – още по-приятно. Може да го извикате, за да изкопаете заедно огромна дупка, да ви засипе краката с пясък, да построите замък или пясъчна фигура на животно, да разгледате нова книжка или просто да се разходите.
В групата на малките изключения влизат онези деца, които се плашат от водата и не обичат да влизат в морето. В никакъв случай не насилвайте детето, не го дърпайте към водата и най-вече не го хвърляйте изненадващо, дори и на плиткото. За вас може да не е голям проблем, но за него може да остане стрес за цял живот.
Разберете от какво точно се бои малчуганът. Някои деца не обичат да влизат просто защото им е студено. В зависимост от вързастта терморегулацията на организма е различна – колкото по-малки са, толкова по-несъвършена е тяхната система. Затова постепенното запознаване с водата е важно – да настъпим отгоре доближаващата вълна, да се напръскаме по крачетата, да топнем ръчички... Превърнете влизането във водата в игра и правете всичко заедно. Желанието за игра измества всеки страх, а това, че и вие сте до детето във всяка стъпка му дава допълнителна сигурност.
Добавено на: 2010-08-30
3906
Само регистрирани потребители могат да коментират!